Stereotypy potrafią całkowicie zmienić punkt widzenia na dany temat. Potrafią także wyrobić niesprawiedliwą ocenę, która jest całkowicie inna w rzeczywistości. Media potrafią zmienić nasze wyobrażenie na dany temat przez co oceniamy innymi kategoriami. Często tracą na tym osoby, które w ogóle na to nie zasługują. Według wielu jednak zasługują na wygnanie, oczernianie oraz na wszystko co kojarzy się ze złem. Temat religii w Polsce wciąż jest tematem tabu. Ateiści mają problemy z dialogiem, chrześcijanie nie potrafią czasem uszanować innych poglądów, a muzułmanie… właśnie. Co mają w Polsce wyznawcy Islamu? Są terrorystami, wysłuchują obelg. Nie są tutaj mile widziani i przez skuteczną grę mediów nie mogą spokojnie i bezpiecznie żyć. Chciałem to zmienić. Chciałem choć doskonale wiem, że mogę porwać się na wojnę z wiatrakami. Może nie zmienię świata, ale chęć poznania tej kultury, religii i chociaż jednego wyznawce Islamu wygrała. Szukałem tak długo aż w końcu znalazłem. Poznałem ją doskonale, a ona poznała mnie. Wymieniliśmy wiele zdań. Efekty jak zwykle mnie zaskoczyły. Dzisiaj walczę słowo w słowo z Asmą. Muzułmanką, ale przede wszystkim Polką. Rozmowa jest długa. Jest czasami naprawdę zaskakująca. Mam nadzieje, że zmieni to chociaż trochę punkt widzenia niektórych ludzi. Możecie mówić o nich co chcecie, ale pamiętajcie – dopóki nie poznacie, Wasza ocenia nie będzie sprawiedliwa.

 

 

S.B  – Witaj serdecznie. Pierwsze pytanie, raczej proste. Czy widzisz jakieś różnice między Islamem a Chrześcijaństwem? Nie pytam o Boga lecz o np. sposób wiary.

- Pewnie, że tak. Gdybym ich nie zauważała nie zmieniłabym swojego wyznania. Należy zacząć od tego, że Islam to także sposób na życie. Nie można być niepraktykującym muzułmaninem, takie pojecie wśród muzułmanów nie występuje. Codzienna modlitwa, czytanie Koranu, to są najpotężniejsze różnice miedzy chrześcijanami a muzułmanami. Czy widziałeś kiedykolwiek młodego chłopca czytającego z zamiłowaniem świętą księgę? Taki widok nikogo nie dziwi w muzułmańskim kraju. A tak szczerze, Twoim zdaniem kto bardziej praktykuje swoją religię? Nie da się nawet porównać sposobu wiary tych dwóch religii.

 S.B –  Moim zdaniem właśnie muzułmanie. Niestety trzeba to powiedzieć, ale chrześcijanie mają u siebie coś takiego jak „wierzący niepraktykujący”, choć tak naprawdę takie coś nie istnieje..

-  Być może chrześcijanie nie praktykują swojej religii bo sami uważają ją za bezsensowną…(nie obrażając nikogo oczywiście)…ale co to jest trójca święta, albo że bóg zabił Jezusa za nasze grzechy i już nie wspomnę o spowiedziach…koszmar. Każdy ma zawieszony krzyż na szyi ale jak wymówisz przy tej osobie słowo Bóg czy Jezus to Cię wyśmieje…i gdzie w tym wszystkim logika ?

S.BNiestety w wierze czasami po prostu brak logiki. Niestety nie zastanawiamy się nad tym w co lub kogo wierzymy. Chrześcijanie niestety podchodzą do swojej religii bardzo „olewająco”. A szkoda.  Potem niestety nie potrafią nawet spojrzeć obiektywnie i z dialogiem na inne. Coś mnie zastanawia…  w Koranie napisane jest, że można w Boga nie wierzyć lecz czeka na niewiernych kara. Czy tak powinno być w wierze miłości? I czy Islam rzeczywiście takową wiarą jest?

- Islam ukazał nam właściwą drogę i nakazał abyśmy tą drogą podążali. Bóg czegoś od nas oczekuje a my się od niego odwracamy, bóg daje nam dowody swojego istnienia a my i tak nie wierzymy. Islam jest religią miłości wbrew wszystkiemu co ludzie mówią, bóg powiedział, że jego przebaczenie jest większe niż gniew. Uważasz ze jeśli chrześcijanie wierzą w to, że cokolwiek uczynią to i tak są bezpieczni bo przecież Jezus umarł za ich grzechy. Świadczy to o miłości? Sama miłość boga polega na tym, że daje nam prostą drogę, czy jeśli ktoś się od ciebie odwraca mimo iż dałeś mu wszystko jest to w porządku ? Pomyśl tylko…możesz robić wszystko bo przecież i tak zostanie ci to przebaczone. To tak jak ze spowiedzią. Pójdziesz wyjawić swoje grzechy, ksiądz każe ci zmówić 5 razy ojcze nasz i już jest po sprawie.  Ja najbardziej bałam się w chrześcijaństwie tego cierpienia, wszędzie śmierć, cierpienie, rozpacz, takie straszenie piekłem. Tego nie ma w islamie. Ty masz podążać za Koranem bo wiesz, że to jest prosta droga, nie wchodzisz do meczetu i widzisz ukrzyżowanego człowieka, Przecież to przeraża. Tak szczerze, nie przeraża Cie ten widok? Wchodzisz do kościoła i pierwsza rzecz jaka ci przychodzi do głowy to śmierć i męczeństwo.

S.B – Nigdy na to w ten sposób nie patrzyłem, ale rzeczywiście coś w tym jest. Tylko wydaje mi się, że mało który chrześcijan tak to widzi i tak na to patrzy. Co jest kolejnym dowodem na to, że chrześcijanie nie do końca widzą sens wiary i zgłębiają się w niego.

- Najbardziej dobija mnie zdanie ze kobiety w islamie są prześladowane. Na początku w biblii jest zdanie, którego nigdy nie zapomnę „i w bólach będziesz rodziła dzieci on zaś (mąż) będzie panował nad tobą”, przecież to straszne.

S.B – Mało która wierząca osoba tak na to patrzy (jak widać, jak na wiele innych rzeczy)  . A propos kobiet,  jak jest z kobietami w Islamie? Wszyscy myślą, że nie mają tam najmniejszych praw. Oczywiście raczej zmienia się to gdy dołączają one do krajów Europejskich, prawda?

- Uwielbiam ten temat. Jakie prawa zapewnia np. „katolicki” kraj jakim jest Polska ? Skończyłam studia z wynikiem bardzo dobry, no ale już niestety aby zrobić studia magisterskie mnie nie stać. W krajach muzułmańskich studia wszelkiego stopnia są darmowe, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Wysłannik Allaha (salla-llahu ´alaihi wa salam- Pokój i błogosławieństwo Allaha niech będą z nim) powiedział: „Zdobywanie nauki jest obowiązkiem każdego muzułmanina.” Bardzo często mówi się, że kobieta nie ma prawa do nauki według islamu.

To Islam nadał kobietom prawo do dziedziczenia. Kobieta w religii chrześcijańskiej takich praw jest pozbawiona. Biblia mówi wyraźnie „Żonie nie przysługuje żaden udział w majątku męża, podczas gdy ten ma pierwszeństwo w stosunku do majątku swojej żony, nawet przed synami. Córka może dziedziczyć tylko w przypadku braku spadkobierców płci męskiej.

Podczas gdy ojcu przynależą się prawa do spadku, matka jest z niego całkowicie wyłączona. Utrzymanie wdów oraz córek, zależne było od potomków płci męskiej. Oto dlaczego wdowy oraz osierocone dziewczynki znajdowały się najczęściej pomiędzy najbiedniejszymi członkami społeczności żydowskiej (Księdze Liczb 27:1-11).

Mało który chrześcijanin zna swoja religię, dlatego też neguje inne. Islam dał kobiecie prawo do edukacji, do spadku, zapewnia jej ochronę, pozwala jej samodzielnie wybrać sobie męża, to mąż musi zapewnić jej dostatnie życie, nawet jeśli ona sama pracuje i jest bogatsza od męża zarobione pieniądze należą tylko do niej i to ona sama decyduje jak nimi gospodarować.

W angielskim prawodawstwie w 1632 roku prawa kobiet do majątku zdefiniowano następująco „to co posiada mąż stanowi jego własność. To co posiada żona jest własnością męża”. Ukazuje to stosunek chrześcijaństwa do kobiet.

Nawet nie będę wspominać tutaj o tak wielkim symbolu zniewolenia kobiet jakim jest chusta, mimo że chrześcijaństwo (NT) nakazuje zasłaniać kobiecie włosy bądź też je zgolić „Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa – Bóg. Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę. Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona. Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę! Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny. To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny. Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów.”(1 Kor 11:3-15)

A tak na marginesie, widziałeś kiedykolwiek wizerunek Marii w katolickim kościele bez chusty na głowie ?

To islam daje prawdziwe prawa kobietą. Zachód myśli że jak dał kobiecie prawo do pracy to jest super… ja dziękuję bardzo. Muszę pracować, a po pracy zajmować się domem i dziećmi. Kobiety w krajach muzułmańskich zajmują się tylko domem i dziećmi, nie mają żadnych innych obowiązków, jak martwią się o sytuacje materialną rodziny, jak zaoszczędzić pieniądze by było stać rodzinę na edukację dzieci.

S.B – Islam dla wielu jest wiarą, która nakazuje innych zabijać w imię Allaha. To odróżnia ją od innych wiar. Jak to jest naprawdę? Muzułmanie tak muszą, czy po prostu są to zwykli ekstremiści (którzy są także w innych religiach).

- Możesz mi wskazać fragment Koranu który nakazuje zabijać w imię Allaha ? Proszę… . A tak poważnie to Muzułmanie nikogo nie zabijają w imię Allaha, bo nie tego uczy islam. Przykro mi patrzeć jak media rozsyłają wszędzie nie prawdę, a ludzie ślepo w nią wierzą. Jak taki Breivik zamorduje kilkadziesiąt osób w obronie chrześcijaństwa to nie konieczne jest nazywany terrorystą, ale jak którykolwiek muzułmanin popełni błąd, przestępstwo to media nie wahają się ani chwili nadać mu przydomek terrorysty a przy okazji okrzyknąć islam religią terrorystów. W arabskich gazetach można przeczytać, że Polacy kiszą swoje dzieci w beczkach po ogórkach (śmiech) ale dlaczego nie? Przecież była sytuacja kilka lat temu gdzie małżeństwo zamordowało pięciorga noworodków, najpierw topiło, trzymało w zamrażalce a na koniec w beczce. W dodatku ojca dzieci sąd uniewinnił. W takich sytuacjach nikt nie mówi o religii, dlaczego ? JESTEM MUZUŁMANKĄ A NIE TERRORYSTKĄ ! Islam uczy mnie miłości, niczego poza tym. Jeśli ktoś chciałby poznać islam niech zajrzy do źródła, stron poświęconym tej religii a nie ludziom którzy tylko chcą szerzyć nienawiść i nic poza tym.  A zanim ktokolwiek odważy się powiedzieć choć jedno złe słowo na temat mojej religii niech najpierw zajrzy w głąb swojej.

S.B – Gdzieś wyczytałem, że Islam zależy od kraju, w którym się znajduje aktualnie wierzący. W krajach Islamskich jest przestrzegany bardziej rygorystycznie? Patrząc na ostatnie wydarzenia z np. Londynu, raczej tak jest.

- Islam jest jeden i niezależnie gdzie muzułmanin się znajduję ma przestrzegać zasady islamu. Uwierz mi, że muzułmanie w Europie podchodzą do religii bardziej rygorystycznie niż ci z krajów muzułmańskich. Islam na zachodzie asymiluje muzułmanów. Ale wyznawcom islamu jest trudniej tutaj. Ludzie nie patrzą na ciebie jak na osobę, jak na Kasie, Basie, Darka czy Andrzeja, muzułmanin traci swoja osobowość na zachodzie, bo ja tutaj nie jestem Agnieszką tylko muzułmanką. Ludzie patrzą na mnie i mówią ISLAM. Jak popełnię jakikolwiek ludzki błąd to zaraz słyszę że to wpływ islamu. A nie pozwól Boże abym się zdenerwowała bo już słyszę jacy to agresywni są muzułmanie. Na mnie ciąży odpowiedzialność i to ogromna odpowiedzialność bo ja swoim zachowaniem reprezentuje islam, ja nie mogę sobie pozwolić na zwykły najmniejszy błąd bo zaraz zostanie w to wciągnięta moja religia.

S.B – Czy Chrześcijanie byliby/ są mile widziani w krajach Islamskich? Muzułmanie chętnie przyjeżdżają do Europy, ale nie działa to w dwie strony. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

- Jak to nie działa w dwie strony ? (śmiech) Przecież Polacy cały rok oszczędzają pieniądze aby wyjechać na wakacje do Egiptu, Maroka czy też Tunezji a przecież te wszystkie kraje to muzułmańskie właśnie. Uwierz mi muzułmanie przyjeżdżają do europy w celach zarobkowych i wracają do siebie. Naprawdę Europa nie ma za wiele do zaoferowania moim zdaniem przynajmniej…

-  Propos ekstremistów. Jak to jest, skąd się biorą i czy naprawdę według Islamu zostaną nagrodzeni po śmierci? Czy śmierć w imię Boga jest rzeczywiście ważna w Islamie?

- Żaden terrorysta czy też inny ekstremista nie zostanie nagrodzony po śmierci (śmiech). W islamie jest pojęcie męczennika który w imię Boga rzeczywiście zostanie nagrodzony po śmierci… takim męczennikiem jest na przykład kobieta która zmarła podczas porodu, a nie jakich psychopata który usprawiedliwia zbrodnie religią.

- Zastanawia mnie czy muzułmanie w Europie na pewno przestrzegają wszystkich zasad Koranu. I czy tak  w ogóle Koran trzeba znać? Chrześcijanie do Biblii podchodzą różnie. Jedni czytają, inni nie ale to co ważne znają. Jak jest w Islamie?

- Moim zdaniem muzułmanie mieszkający w Europie ( konwertyci) o wiele bardziej przykładają wagę do swojej religii. Taka osoba zanim zdecydowała się wypowiedzieć szahadę na pewno dokonała wszelkich starań aby jak najwięcej zdobyć informacji na temat nowej religii.

Nie można powiedzieć, że każdy muzułmanin przestrzega wszystkich zasad islamu, ale na pewno zna Koran, przeczytał i zrozumiał wszystko. W niektórych polskich szkołach zabrania się czytania Biblii ze względu na zbyt brutalną treść, czy też przesłanie. Wśród muzułmanów nie ma czegoś takiego. Od najmłodszych lat dzieci uczą się recytować Koran a gdy podrosną i na swojej drodze napotkają jakieś problemy na pewno znajdą rozwiązanie w Koranie. Koran to księga uniwersalna, znajdziesz tam rozwiązanie na prawie wszystkie problemy, wątpliwości, także i w dzisiejszych czasach.

- W Polsce za spalenie Biblii staje się celebrytą. Ewentualnie walczy się w sądzie. Jak to jest z Koranem? Potrafisz sobie wyobrazić sytuacje kiedy jakaś „gwiazda” pali właśnie Koran na antenie? (pomijając już fakt palenie świętych ksiąg)

- Biblia to i również księga muzułmanów. I ja jako muzułmanka nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. W Egipcie za spalenie Biblii pewien mężczyzna poszedł do więzienia na 11 lat. Muzułmanie szanują inne religie i ich poglądy. W USA czy też w innych krajach CHRZEŚCIJAŃSKICH palenie Koranu nikomu nie przeszkadza, nikogo to nie obchodzi, nikt nie szanuje innych osób, religii.

- Czego tak naprawdę uczy Koran? W skrócie. Bo oczywiście posiada 114 rozdziałów i każdy pisany jest wersami.

- Islam przede wszystkich uczy miłości i szacunku. Prorok Muhammad przekazał „Kto nie stosuje miłosierdzia, jemu samemu miłosierdzie nie jest dane.” (Sahih al-Buchari, Hadis Nr.5651). Islam nie uczy terroryzmu, święta wojna to nie mordowanie niewinnych ludzi. Islam ma miliard wyznawców na całym świecie, muzułmanów jest więcej niż katolików. To Muzułmanin założył pierwszy szpital w ramach jałmużny. Jałmużny która jest obowiązkiem dla każdego wierzącego.

- Skąd wziął się stereotyp o terrorystach? Media nie chcą mówić o Islamie dobrze, ale może mają ku temu powody? Nie zrozum mnie źle, po prostu szukam odpowiedzi na pytanie dlaczego właśnie Muzułmanie są tymi złymi. Grupa ekstremistów chyba źle pojmuje całą wiarę i przez to cierpi reszta, a drugiej strony większość terrorystów pochodzi właśnie z tamtych rejonów. Czy ta zła opinia wpływa jakoś na Ciebie? W ogóle ciężko jest być muzułmaninem w Polsce?

- Może stąd, że nie lubi się tego co obce ? Media mówią o islamie źle bo chcą, jak się chce to powód znajdzie się na wszystko. Ja nie mówię, że muzułmanie są bez jakiejkolwiek skazy, niektórzy popełniają błędy, a niektórzy są dalecy od islamu i swoje przekręty i chore ideologie tłumaczą religią, co jest absurdem. W arabskich gazetach przeczytasz że Polacy kiszą swoje dzieci w beczce po ogórkach, że chrześcijaństwo zezwala księżom na molestowanie i gwałcenie małych chłopców. Dlaczego Polska nie zajmie się problemem jakim jest pedofilia wśród księży, przecież wszyscy na to zezwalają?. W Arabii Saudyjskiej pedofilia jest karana śmiercią. A jak nie chcą się zająć tym to chociaż może problemem alkoholowym w Polsce?

Przypominam, że to ZAWSZE kraje chrześcijańskie atakowały inne kraje, napadały i mordowały ludzi, najlepszym przykładem jest Afryka. Jeśli ktoś uważa inaczej, niech poda mi choć jeden kraj muzułmański który zaatakował kraj chrześcijański. To zawsze chrześcijanie byli tymi co napadali, wielkie niewolnictwo bo przecież osoba czarnoskóra to nie człowiek. CHORE.

W islamie nie ma podziału na kolor skóry, tak jak to czynili muzułmanie.

„O, ludzie! Wasz Bóg jest jeden i wasz ojciec jest jeden; Arab nie jest lepszy od nie-araba, ani nie-arab nie jest lepszy od Araba, czerwony nie jest lepszy od czarnego, a czarny od czerwonego. Różnica między nimi to bogobojność.”

Z resztą stereotypy są już tak zakorzenione w naszej społeczności, że nic tego nie zmieni.

Oczywiście, że ta cała sytuacja wpływa na mnie, bo cokolwiek zrobię to ludzie patrzą na mnie jak na muzułmankę. Ja straciłam swoją osobowość, nie jestem już Agnieszką tylko muzułmanką. Jak popełnię jakikolwiek głupi, najmniejszy błąd to zawsze to będzie wina islamu, bo ja nie mam prawa popełniać błędów. Jest to bardzo niesprawiedliwe i chyba sprawia mi największą przykrość.

- Spotkałaś się ze złym traktowaniem przez swoją wiarę? Polacy nie są narodem tolerancyjnym i otwartym na dyskusje na temat religii. Ateiści na przykład mają wielki problem z dialogiem z chrześcijanami, a ci drudzy natomiast nie potrafią uszanować innych. Jak to jest w przypadku Islamistów? Potrafią rozmawiać z innymi?

- Niestety to prawda, że Polacy nie są tolerancyjni. Nie lubią wszystkiego co inne, odmienne. Wyzwiska, obelgi to najmniejsza przykrość na jaką się natknęłam. No ale cóż trzeba iść do przodu. Nie będę się przejmować ponieważ Muzułmanów w Polsce jest coraz więcej Hamdulillah i coraz więcej będzie. Na świecie jest tak, że ci którzy nie posiadają wiedzy mają najwięcej do powiedzenia. Przykładem jest ostatni wywiad australijskiej polityk Stephanie Banister.
http://www.wprost.pl/ar/412340/Polityk-w-wywiadzie-islam-to-kraj-a-zydzi/

- Zrobiło się ostatnio bardzo gorąco ponieważ napływ muzułmanów do krajów Europejskich wywołał wiele negatywnych dyskusji, problemów itp. Chcemy być otwarci, ale do pewnych granic. Czy to nie jest tak, że Islam jest po prostu nieprzygotowany kulturalnie do europejskich standardów. Tutaj jest inaczej niż tam. I czy nie jest to czasem tak, że przyjdzie komuś do głowy spróbować zislamizować Europę. Dojdzie wtedy zapewne do wielu krwawych starć, a to raczej nie jest nikomu potrzebne, jakie jest Twoje zdanie w tej kwestii?

- Islam jest religią uniwersalną. Co to znaczy, że tu jest inaczej niż tam? Bo tu w Polsce się piję a muzułmanie tego nie robią? Europa już dawno zapomniała co to jest honor i rodzina, może wpływ muzułmanów i ich wartości rodzinne mogłyby wpłynąć pozytywnie na kraje europejskie. Wszyscy zawsze narzekają, że muzułmanie źle traktują żonę, dzieci. Proszę was spójrzcie co się dzieje w Polsce. Matka zostawiła 3 letnie dziecko samo w domu. 2 latka połknęła heroinę konkubina matki. Takie rzeczy nigdy nie powinny mieć miejsca. Co do islamizacji Europy… to sami Europejczycy chcą islamizacji Europy. Promując takie zachowania jak alkoholizm, narkotyki, otwarte związki (małżeństwa) sami doprowadzają, do tego że ludzie zaczynają szukać jakiegoś systemu wartości, który najczęściej odnajdują właśnie w islamie.

- Czy w Islamie można być ateistom (w krajach islamskich )?

- W krajach muzułmańskich mieszkają chrześcijanie, buddyści, hindusi oraz ateiści.

-  Muzułmanom w Polsce jest łatwiej niż w krajach islamskich?

-  Nie. Muzułmanom w krajach islamskich jest o wiele łatwiej niż w Polsce. Jak w Polsce można żyć lepiej innym nacjom religijnym skoro na każdym kroku mają do czynienia z obelgami. Polska to bardzo rasistowski kraj.

- Czy jest coś co chciałabyś zmienić może w nastawieniu ludzi? Miałaś kiedyś jakiś kłopot z tym, że jesteś wyznawcą Islamu?

- Zawsze mam pod górkę tylko i wyłącznie dlatego, że jestem muzułmanką, ale Hamduliilah wiem, że będzie lepiej. Chciałabym aby ludzie przestali nienawidzić to co odmienne. Ja sama wybrałam sobie taką drogę i nikt mnie do niczego nie zmusza, I JESTEM SZCZĘŚLIWA. Wiem, że nie zmienię nastawienia ludzi do islamu, zbyt wiele razy próbowałam bezskutecznie. Przykro mi, że coraz więcej dostaje wiadomości od nieznanych mi osób typu „ale ty musisz być brzydka” itd. Ja nigdy nie wchodzę na chrześcijańskie portale aby obrażać i atakować inne osoby. Życzę wszystkim jak najlepiej i jeśli ktokolwiek miałby jakieś pytanie to bardzo proszę pisać na priv
https://www.facebook.com/Islamwpolsce?ref=hl
Mam nadzieje, że kiedyś wszyscy będziemy mogli żyć obok siebie SALAM.

 - Dziękuje bardzo za wywiad.